Portal gospodarkapodkarpacka.pl o Konferencji Startupunity

Jak budować społeczność? Konferencja Startupunity w Rzeszowie

Pomysłodawcą spotkań z cyklu „Startupunity – Polskie społeczności startupowe – łączmy się!”, które organizowane były w Krakowie, Katowicach i Warszawie, jest krakowianin Bartłomiej „Świstak Piotrowski”, aktywista, mentor, ekspert od rozwoju i budowania społeczności. Konferencja odbyła się w czwartek, 9 marca 2017 w Inkubatorze Technologicznym Aeropolis. Udział wzięło kilkadziesiąt osób.

– Staramy się, aby Startupunity odbywało się w różnych miastach, by liderzy różnych społeczności mogli się ze sobą poznać i wymieniać rdoświadczeniami, a przez to jednoczyć ekosystem startupowy – mówi Bartłomiej „Świstak” Piotrowski. – Dzięki poprzednim edycjom nawiązały się współprace pomiędzy liderami niektórych społeczności, np. Women in Technology znalazły sponsora. Wprawdzie nie ma jeszcze konkretnego projektu czy produktu, który byłby efektem spotkań Startupunity, ale z każdą kolejną edycją wydarzenia zyskujemy coraz większe grono prelegentów.

Konferencja adresowana była do liderów społeczności startupowych, aktywistów, ekspertów od budowania społeczności, właścicieli biur coworkingowych, przedstawicieli funduszy lub parków technologicznych, ekspertów innowacyjności i startupów, którzy mogli poznać liderów społeczności startupowych z różnych miast w Polsce i posłuchać o tym, jak oni budowali swoje społeczności.

– Wydarzenie to równie dobrze mogłoby się nazywać „Kogo warto znać”, bo przedstawiają się tu różne organizacje – przyznaje Bartłomiej Świstak Piotrowski . – Celem Startupunity nie jest przyciągnięcie tłumów na spotkanie, ale to, by wzięły w nim udział osoby rzeczywiście zainteresowane tematem i by znalazły odpowiedzi na pytania.

– Zauważyliśmy, że bycie startupem stało się modne, tymczasem młodzi przedsiębiorcy mieć w sobie gen przedsiębiorczości i muszą pamiętać, że na swoim produkcie powinni zarabiać – mówiła Magdalena Ciećkiewicz z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości działających na Uniwersytecie Rzeszowskim i Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. – Misją AIP jest również wspieranie kobiet w biznesie, ponieważ w zespołach startupowych zwykle dominują mężczyźni. Chcemy także wspierać kulturę przedsiębiorczości w regionie.

Dawid Adamski z Inkubatora Technologicznego w Jasionce tłumaczył, w jaki sposób wspierana jest społeczność przedsiębiorców w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce oraz co oferuje startupom Akcelerator Start in Podkarpackie. – Organizujemy m.in. spotkania z cyklu „Bez szpilek i bez krawata”, na których startupowcy i młodzi przedsiębiorcy mogą spotkać się z właścicielami i prezesami dużych firm. Organizujemy także śniadania biznesowe, spotkania wigilijne i startup weekendy, które integrują środowisko – zaznaczył Dawid Adamski.

Tomasz Hermaniuk zachęcał uczestników do aktywności w Studenckim Forum Business Centre Club Region Rzeszów. – Nasza działalność skierowana jest nie tylko do studentów, realizujemy projekty także w szkołach ponadgimnazjalnych oraz podstawowych, bo do przedsiębiorczości trzeba mówić jak najwcześniej.

Łukasz Bis z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, współorganizator konferencji Internet Beta oraz XRAII, a także działacz zaangażowany z Szlachetną Paczkę udzielił kilku lat, wynikających z własnych doświadczeń.

Czytaj dalej: http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/19847/jak-budowac-spolecznosc-konferencja-startupunity-w-rzeszowie