Platformy startowe w sukurs młodym firmom

Przedsiębiorcze osoby ze Wschodu dostaną nowe wsparcie. Tzw. platformy startowe ułatwią im drogę od pomysłu do wejścia na rynek

Nowy program poświęcony Polsce Wschodniej w porównaniu z poprzednikiem dużo bardziej stawia na pomoc przedsiębiorcom. Tym razem unijne pieniądze mają być w większym stopniu przeznaczane na innowacje i wzmocnienie konkurencyjności młodych firm. Największą nowością, która wspiera wspomniany obszar, są „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Mają one pomóc młodym ludziom, którzy chcieliby otworzyć innowacyjny biznes w Polsce Wschodniej. To jednocześnie próba odpowiedzi na wciąż zbyt małe wsparcie dla przedsiębiorców, którzy startują tam z działalnością. Co ważne, dotacja jest dopiero ostatnim etapem wsparcia.

— W tym makroregionie szczególnie widać problemy wyjazdów za pracą do większych ośrodków czy za granicę. Jest też duże bezrobocie wśród młodych osób. Platformy startowe mają temu przeciwdziałać. Biznes założony przez takie osoby już od samego początku i na każdym kolejnym etapie będzie pod opieką specjalistów. Wsparcie jest indywidualne, dostosowane do innowacyjnego pomysłu — tłumaczy Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), czyli instytucji, która będzie przyznawała dofinansowanie w programie.

Animatorzy na start

Jak będzie działał system wsparcia? Realizatorami, czyli tzw. animatorami platform startowych, będą ośrodki innowacji z makroregionu wybrane w drodze konkursu. W grę wchodzą m.in. parki technologiczne, naukowo-technologiczne i inkubatory. To one będą musiały zapewnić przyszłym przedsiębiorcom specjalistyczne usługi dotyczące rozwoju pomysłu i uruchomienia własnej firmy. Aby zostać animatorami, muszą wystartować w konkursie. Każda taka instytucja powinna przygotować kompleksowy program wsparcia dla przyszłych przedsiębiorców. Może przy tym korzystać z ekspertów z różnych dziedzin, m.in. ekonomistów, prawników czy doświadczonych przedsiębiorców, którzy z powodzeniem prowadzą firmy. Szczegóły konkursu zostaną ogłoszone 29 września, ale już wiemy, że nabór wniosków o dofinansowanie dla nich będzie trwał od 30 października do 27 listopada. W puli konkursu jest 25 mln zł. Kiedy animatorzy zostaną już wybrani, ruszy konkurs dla osób z pomysłami na biznes.

— O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby do 35. roku życia, w szczególności studenci ostatnich lat i absolwenci szkół wyższych. Ze swoim pomysłem zgłaszają się do instytucji otoczenia biznesu. Po analizie i sprawdzeniu realności inwestycji najlepsi założą swój biznes. Na początku przeprowadzony zostanie pilotaż, w ramach którego planowane jest wsparcie co najmniej 60 start-upów. Połowa z nich ma rozpocząć działalność na rynku — mówi Paweł Rak, koordynator sieci punktów informacyjnych funduszy europejskich w województwie podkarpackim.

Cały tekst:

http://pulsinnowacji.pb.pl/4301416,35886,platformy-startowe-w-sukurs-mlodym-firmom