Portal czytajrzeszow.pl:Student zbudował drona do skanowania lotniska. Został Juniorem Innowacji

Zwycięzcą tegorocznego konkursu „Junior Innowacji Podkarpacia”, organizowanego od ośmiu lat przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego został Adam Twardy, student mechatroniki W

Zwycięzcą tegorocznego konkursu „Junior Innowacji Podkarpacia”, organizowanego od ośmiu lat przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego został Adam Twardy, student mechatroniki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Wyróżnienie zostało przyznane za pomysł „Systemy wykrywania zanieczyszczeń na powierzchniach płaskich”. Chodzi o system UVI (Unmanned Vehicles Innovations) składający się z: robota latającego, zaawansowanego skanera laserowego oraz systemu wymiany danych. Stworzony dron posiada komplet czujników do znajdowania niebezpiecznych odłamków na płytach lotnisk. Sercem drona jest system laserowy zdolny pracować w każdych warunkach atmosferycznych z prędkością pozwalającą na przeskanowanie płyty lotniska o wymiarach 3,2 km x 45 m z dokładnością do 20 mm.

Pomysł na system wykrywania odłamków na powierzchniach płaskich wziął się od projektu zadanego na studiach. Mieliśmy zaprojektować system mechatroniczny. Wtedy traktowaliśmy to jako abstrakcyjną ideę, lecz było to coś nieszablonowego, więc z chęcią wykonaliśmy pierwszy komputerowy prototyp robota latającego oraz jego podzespołów – tłumaczy Adam Twardy.

Twórcą projektu UVI obok Adama Twardego jest inż. Dawid Wawrzkiewicz, absolwent studiów I stopnia na WBMiL.

Po wielu miesiącach pracy oraz wsparciu Inkubatora SAMSUNG na terenie Politechniki Rzeszowskiej zespół projektowy zbudował już drugi fizyczny prototyp robota latającego. Obecnie trwają końcowe prace nad skanerem laserowym.

Poszukujemy chętnych osób do rozwijania projektu wspólnie z nami, szukamy szczególnie programisty C++/C#, programisty aplikacji chmurowych, konstruktora, kogoś kogo „kręci” robotyka techniczna i chce rozwijać swoje pasje w tym kierunku oraz posiada na ten temat odpowiednią wiedzę – zaprasza Adam Twardy.

Drugie miejsce w konkursie Junior Innowacji Podkarpacia 2018 zajął Michał Szepke, student lotnictwa i kosmonautyki WBMiL, współtwórca projektu Airdurance. To z kolei niewielkich rozmiarów bezzałogowy dron o dalekim zasięgu lotu.

Ideą konkursu organizowanego przez RARR jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych, zachęcanie studentów, absolwentów oraz młodych pracowników naukowych uczelni wyższych do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej charakteryzującej się wysoką innowacyjnością.

Źródło: http://www.czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=89&poz=mr1&show=-1&pagebl1_mobile=0