Zagraniczni przedsiębiorcy: pod Rzeszowem jest klimat do prowadzenia biznesu – portal biznesistyl.pl

Amerykanin Myron Cizdyn prowadził e-learningowy biznes, którym mógłby kierować z dowolnego miejsca na świecie. Włoch Michele Bidese był udziałowcem i współzałożycielem spółki Bidese Impianti – światowego lidera w produkcji maszyn wielodrutowych. Kilka lat temu obaj zdecydowali, że przeniosą swoje firmy na Podkarpacie. Ulokowali je w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Obaj twierdzą, że nie mogli wybrać lepiej, bo w Polsce jest dużo lepszy klimat do prowadzenia biznesu niż we Włoszech, Indiach czy na Ukrainie. Rzeszów jest świetnym miastem do życia – twierdzą. Nie za dużym, nie za małym, za to bardzo nowoczesnym.

O tym, że Bieszczady są niezwykle piękne, Myron Cizdyn słyszał już w dzieciństwie z opowieści mamy, która w Bieszczadach się urodziła i wychowała. Dwadzieścia sześć lat temu przyjechał tu po raz pierwszy i… od razu pokochał to miejsce. Jednak zanim zdecydował się osiąść na Podkarpaciu na stałe i właśnie tu prowadzić biznes, musiało minąć wiele lat, w trakcie których mieszkał i pracował w różnych miejscach na świecie. O powrocie na Podkarpacie zadecydował nie tylko rodzinny sentyment, ale i odpowiedni klimat do prowadzenia biznesu. Znalazł go w Jasionce.

Myron Cizdyn, prezes The BLPS Group-Gateway2Achieve w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce i BLPS Content Connections w USA, urodził się w Baltimore w USA, ale jego rodzina pochodzi z Bieszczadów. Mama, Polka, urodziła się we wsi Rabe koło Ustrzyk Dolnych. Tato był Ukraińcem. Podczas okupacji hitlerowskiej rodzice zostali wywiezieni na przymusowe roboty do fabryki w Englestadt w Niemczech. Po wojnie wyemigrowali do USA. Jego rodzina ze strony ojca została po wojnie wysiedlona z Bieszczadów do mniejszych miast na Ukrainie. Niektórzy wyjechali później do USA.

– W Baltimore i Filadelfii była liczna społeczność polska i ukraińska, więc trzymaliśmy się razem. Rozmawialiśmy po ukraińsku i polsku, i do szóstego roku życia nie znałem języka angielskiego. Nauczyłem się go dopiero w szkole – opowiada. – Kiedy byłem mały, mama opowiadała mi, jak pięknie jest w Bieszczadach. Po raz pierwszy odwiedziłem Bieszczady i Rzeszów 26 lat temu i od razu je pokochałem, bo uwielbiam góry. Pamiętam, że Rzeszów w tamtych czasach był małym miastem.

Po raz pierwszy przyjechał na Ukrainę w listopadzie 1990 roku. Przez cztery lata mieszkał we Lwowie, gdzie był dyrektorem wydawnictwa kościoła greckokatolickiego. Wspomina, że często jeździł do Przemyśla, który – z hot dogami i bankiem PKO – był dla mieszkańców Ukrainy niczym Paryż.

Osiem lat temu założył w USA firmę BLPS Content Connections, tworzącą platformy e-learningowe dla szkół i uniwersytetów. Prowadzi ją wspólnie z żoną i córką. Kilka lat temu zarząd amerykańskiej firmy zdecydował się przenieść swoje centrum informatyczne do Indii, ze względu na niższe koszty pracy oraz dobrą jakość usług świadczonych przez tamtejszych informatyków. – Niestety, dużym problemem okazała się bariera językowa, różnice kulturowe, a przede wszystkim jakość pracy hinduskich programistów, która z czasem spadła – przyznaje Myron Cizdyn.

Na Ukrainie nie było dobrego klimatu dla biznesu

Wtedy postanowił, że będzie pracował z ukraińskimi programistami, ale choć ci okazali się dobrymi fachowcami i oferowali dobry produkt, to biznesmen musiał zderzyć się z innym problemem. – Na Ukrainie nie ma odpowiedniego klimatu do prowadzenia biznesu. Nic nie jest transparentne, przewidywalne, nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Poza tym wielu programistów zaczęło emigrować do Niemiec, USA i Kanady. Firma nie była stabilna na Ukrainie, a sytuacja polityczna była nieciekawa – wyjaśnia.

Kiedy był już pewien, że musi przenieść biznes ze Lwowa, jego współpracownik Taras Dzikevych usłyszał od znajomego, że powinni skontaktować się z Inkubatorem Technologicznym w Jasionce pod Rzeszowem, który wspiera przedsiębiorców prowadzących innowacyjne biznesy, także zagranicznych. – Wielu ludzi ze Lwowa albo słyszało o Inkubatorze Technologicznym, albo zna to miejsce. W Inkubatorze pracuje wielu Ukraińców, jak np. niesamowity i bystry Vadym Melnyk, który założył tu firmę z takich samym powodów jak ja – opowiada Myron Cizdyn.

Tak powstała The BLPS Group-Gateway2Achieve zajmująca się tworzeniem narzędzi do edukacji on-line, począwszy od przedszkola, przez szkołę podstawową, aż po studia. Produkty tworzone są na rynek amerykański, choć firma ma w swojej ofercie propozycje na rynek polski i europejski.

Przyznaje, że w Rzeszowie jego firma zyskała o wiele więcej niż mógł początkowo zakładać. – To wszystko, co na Ukrainie było trudne, tutaj okazało się proste i łatwe. Kiedy spotkałem się z marszałkiem województwa i opowiedziałem mu o e-learningu, bardzo zaciekawił go temat i finansowo wsparł międzynarodową konferencję eLearning Journeys, którą zorganizowałem w październiku 2016 roku. Przyjechałem po programistów, a znalazłem miejsce na biznes i organizację, która we wszystkim mi pomogła – mówi.

Polska jest drugim co do wielkości rynkiem e-learningowym w Europie

Ponieważ Myron Cizdyn brał udział w wielu konferencjach branżowych na całym świecie (ok. 50 rocznie), znał środowisko. Postanowił zaprosić na konferencję do Rzeszowa kolegów z branży, ponad 30 osób. Optymistycznie zakładał, że odpowie 15-16 osób, tymczasem w konferencji wzięło udział 29 gości, m.in. z San Francisco, Waszyngtonu, Czech, Anglii i Polski. Konferencja eLearning Journeys odbiła się szerokim echem i jest już pewne, że będzie miała kolejną edycję. Odbędzie się ona w dniach 16-20 października 2017.

– Władze województwa ponownie nam pomagają. Za to właśnie lubię Polskę. Można tu nie tylko znaleźć pracowników, ale przede wszystkim jest to kraj, gdzie biznes może rosnąć, rozwijać się. Polski rynek e-learningowy jest bardzo dynamiczny. Pracownicy nie tylko wykonują swoje zadania, ale chcą tworzyć coś nowego, a ja bardzo cenię nowe idee. Polska, moim zdaniem, jest drugim co do wielkości rynkiem e-learningowym w Europie, tuż za Wielką Brytanią – uważa prezes The BLPS Group- Gateway2Achieve.

Czytaj dalej: http://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/5611_.html