Są pieniądze na najlepsze pomysły biznesowe realizowane przez młodych. Rozmowa z Januszem Fudałą, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A

Janusz Fudała. Fot. Tadeusz Poźniak

 

W marcu rozpoczął się nabór pomysłów do platformy TechnoParkBiznesHub, która oferuje wsparcie i pomoc finansową dla innowacyjnych pomysłów biznesowych. Z jakim zainteresowaniem startupowców się spotyka? 
W Polsce Wschodniej zostały stworzone trzy ośrodki innowacyjności, do których rozsyłane są zgłoszenia od potencjalnych startupowców. Pomysłodawcy już we wniosku aplikacyjnym wskazują platformę i ośrodek innowacyjności, w którym chcieliby się realizować. W ciągu tygodnia przeprowadzamy kilka rozmów z osobami zainteresowanymi założeniem firmy i korzystaniem ze wsparcia w projekcie. Zainteresowanie jest duże. Zdarza się, że dzwonią do nas osoby spoza województw tzw. Polski Wschodniej i rozważają utworzenie startup-u w jednym z ośrodków innowacyjności.
To oznacza, że jest u nas wiele przedsiębiorczych młodych osób.
Rzeszów jest ośrodkiem akademickim, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku tego projektu. W ramach projektu organizowane są spotkania informacyjne,  m.in. na Politechnice Rzeszowskiej, zachęcające studentów do aplikowania do platformy startowej i pobudzając ich do realizowania swoich pomysłów.
Każdy, kto ma ciekawy pomysł, może zgłosić się do platformy?
Aplikować mogą osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie zgłoszonego pomysłu. Może to być jedna osoba fizyczna lub grupa osób. Jest natomiast ograniczenie wiekowe: w dniu zgłoszenia wiek wnioskodawcy nie może przekraczać 35. roku życia. We wniosku należy również podać ośrodek innowacyjności, w którym pomysłodawca chce realizować swój startup.
Jakie pomysły biznesowe mają największe szanse na wsparcie i finansowanie za pomocą tej platformy startowej?
Platforma nie określa preferowanych branż, ale szczególnie traktowane będą pomysły wpisujące się w zakres tzw. regionalnych inteligentnych specjalizacji. W województwie podkarpackim wiodącymi smart specializations są lotnictwo i kosmonautyka, oraz tzw. jakość życia, na którą składają się: produkcja i przetwórstwo żywności ekologicznej, turystyka i zdrowie, odnawialne źródła energii, oraz energooszczędne budownictwo. Specjalizacją dodatkową, tzw. wspierającą jest informacja i komunikacja, tj. szeroko pojęta branża ITC. Zaznaczę, że wsparcie mogą otrzymać także pomysły spoza w/w regionalnych specjalizacji.

RARR zarządza Inkubatorem Technologicznym oraz Preinkubatorem Akademickim, które wspierają przedsiębiorczość i startupowców. W jakim stopniu platforma TechnoParkBiznesHub spełni potrzeby startupowców?
TechnoParkBiznesHub znakomicie się wpisuje w infrastrukturę Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS, czyli działalność inkubatora, preinkubatora i laboratoriów. Park powinien spełniać rolę wsparcia w rozwoju przedsiębiorczości. W trakcie kontroli parków w Polsce okazywało się, że samorządy tworzyły parki i jedynie wynajmowały pomieszczenia, nie świadcząc należytego wsparcia dla młodych firm.  Struktura naszego parku została tak podzielona, aby dostosować poszczególne komórki PPNT do poszczególnych etapów rozwoju firm. Preinkubator i inkubator realizują projekt platformy startupów – w preinkubatorze „wyłapujemy” ciekawe pomysły studentów, które mogą zostać dopuszczone do platformy; natomiast w inkubatorze mamy szereg działających już firm, przygotowanych na to, aby w jakiejkolwiek formie uzyskać od nas wsparcie. Utworzona jest też sekcja akceleracji, która opracowuje projekt tzw. funduszy wysokiego ryzyka, przeznaczony dla firm funkcjonujących na rynku powyżej 3 lat. Projekt startupowy jest dedykowany dla firm od momentu powstania pomysłu do założenia firmy i jej inkubacji, tj. przez okres od powstania pomysłu do około 3-go roku działalności firmy. 
Czytaj dalej:
http://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/4138_sa-pieniadze-na-najlepsze-pomysly-biznesowe-realizowane-przez-mlodych.html