Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis już działa

Kompleks Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce k. Rzeszowa powiększył się o kolejny budynek.

W nowo otwartym budynku IT 4 przewidziano miejsce dla młodych, innowacyjnych biznesów, a w funkcjonującym tam Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt, będą prowadzone specjalistyczne usługi badawcze na użytek przemysłu.

Wartość projektu, w wyniku którego powstał budynek IT 4, opiewa na prawie 28 milionów zł, z czego samo wyposażenie laboratorium kosztowało 10,8 mln zł.

Czwarty budynek kompleksu ma prawie 4 tysiące m kw. Powierzchnia produkcyjno-usługowa obejmuje 13 pomieszczeń, w tym 10 przeznaczonych jest do wynajęcia przez początkujące firmy, a w trzech należących do laboratorium zainstalowano sprzęt laboratoryjny. Część socjalno-biurowa mieści 20 pokoi biurowych o powierzchni około 26 m kw. przeznaczonych do wynajęcia. Nowością w Inkubatorze jest powierzchnia open-space office, jaka powstała z myślą o najmłodszych przedsiębiorcach i studentach, których nie stać na zapłacenie dużego czynszu. Obejmuje ona pięć stanowisk biurowych jednoosobowych; cztery stanowiska biurowe dwuosobowe; dziesięcioosobową salę narad.

Najważniejszą częścią nowego budynku jest Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis.

– Oferta laboratorium skierowana jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, a także do przedsiębiorstw terenu Podkarpacia i całej Polski oraz inwestorów zagranicznych, którzy mogą zlecać badania na nowoczesnym sprzęcie – zaznacza Agnieszka Florek z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Ręczny spektrometr rentgenowskiej spektroskopii fluorescencyjnej z dyspersją energii (EDXRF) przeznaczony do wykonywania szybkich i nieniszczących analiz. W komorze klimatycznej firmy z branży tworzyw sztucznych mogą zlecać badania starzeniowe powłok izolacyjnych kabli, badanie komponentów z tworzyw (reklamówki, worki foliowe, itp.) pod kątem biodegradacji, badanie przenikania wilgotności do wnętrza kabli; branża fotowoltaiczna – testy wilgotnościwo-zamrożeniowe, badanie cyklów termicznych dla modułów krzemowych oraz cienkowarstwowych. Natomiast firmy z branży automotive mogą tu przeprowadzać testy starzeniowe poduszek powietrznych, badania starzeniowe powłok lakierniczych z wykorzystaniem systemu nade szczania, badanie wytrzymałości tapicerki na promieniowanie słoneczne.

Czytaj dalej:

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/13316/laboratorium-materialoznawstwa-i-prototypowania-aeropolis-juz-dziala

Laboratorium Materiałoznawstwa  i Prototypowania Aeropolis już działa

Laboratorium Materiałoznawstwa  i Prototypowania Aeropolis już działa