Laboratorium Biotechnologii AEROPOLIS już otwarte!!!

Fot. Tadeusz Poźniak

 

Supernowoczesny sprzęt laboratoryjny, innowacyjne badania, wspieranie przedsiębiorczości pod katem biotechnologii – przy ul. Zelwerowicza na osiedlu Zalesie zostało otwarte Laboratorium Biotechnologii AEROPOLIS dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt tej inwestycji, łącznie z wyposażeniem, którego nie powstydziłyby się najlepsze laboratoria nie tylko w Polsce, to ponad 7 milionów złotych. To już czwarte laboratorium, jakie powstało dzięki Podkarpackiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu AEROPOLIS.
Będą tu prowadzone badania, które mają zwiększyć atrakcyjność upraw ekologicznych i integrowanych oraz zapobiegać zanieczyszczeniom środowiska naturalnego i wykreować wizerunek Podkarpacia jako regionu ekologicznego wspierającego wprowadzanie wysokich technologii.
Budynek laboratorium kosztował 3 742 226,55 zł netto, a jego wyposażenie – 3 388 449,83 zł netto. W laboratorium funkcjonują cztery pracownie:  Pracownia Roślinnych Kultur In Vitro, Pracownia Mikrobiologii i Biotyzacji Roślin, Pracownia Markerów Molekularnych oraz Pracownia Chromatografii. – Te pracownie nie będą pracować osobno, ale współpracować w zakresie prowadzonych badań, które mają wspierać przedsiębiorczość pod kątem biotechnologii – wyjaśniał na konferencji otwarcia dr hab. inż. Wojciech Litwińczuk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Popularyzacja upraw rzadkich odmian roślin
Pracownia Roślinnych Kultur In Vitro będzie służyć hodowli i szybkiej propagacji odmian roślin przydatnych do upraw ekologicznych i integrowanych (konieczność otrzymywania takich odmian jest coraz większa z uwagi na „efekt cieplarniany”, który niesie ze sobą coraz większą zmienność warunków klimatycznych oraz pojawianie się nowych chorób i szkodników). Będą tu prowadzone również prace związane z hodowlą i introdukcją roślin takich jak np. borówki i żurawiny, winorośle, jeżyny, derenie, świdośliwy, jagoda kamczacka, aktinidie, orzechy, która może być korzystna w niewielkich obszarowo gospodarstwach na Podkarpaciu, zwłaszcza agroturystycznych. Pracownia ta ma służyć badaniom nad wprowadzeniem gatunków ozdobnych i energetycznych, tolerancyjnych na zanieczyszczenia i posiadającym zdolność do usuwania zanieczyszczeń ze środowiska, które mogłyby być sadzone wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych w miastach i przy trasach szybkiego ruchu a także na terenach przemysłowych i poprzemysłowych.
W Pracowni Mikrobiologii i Biotyzacji Roślin będą prowadzone badania nad mikroorganizmami symbiotycznymi, umożliwiającymi roślinie pobieranie składników pokarmowych, zmniejszającymi ich podatność na choroby i szkodniki, oraz allelopatią, czyli naturalnymi substancjami o działaniu herbicydów, regulatorów wzrostu  i repelentów. Wdrożenie metod opartych na wykorzystaniu pożytecznych drobnoustrojów powinno być szczególnie cenne w gospodarstwach zajmujących się produkcją ekologiczną i integrowaną.
Cały tekst:
http://www.biznesistyl.pl/biznes/nowe-technologie/3628_laboratorium-biotechnologii-aeropolis-juz-otwarte.html