Preinkubator Akademicki ma już 10 lat. Zobacz jakim firmom pomógł się rozwinąć – carpatiabiznes.pl

To od Preinkubatora Akademickiego, który niedawno obchodził 10. urodziny, rozpoczął się ogromny projekt, jakim dziś jest Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”, a  do Preinkubatora zapraszane są ciągle nowe, innowacyjne biznesy.

Preinkubator był pierwszym budynkiem, jaki powstał w ramach PPN-T „Aeropolis”, gdzie na  997 m kw. powierzchni czeka 15 pomieszczeń dla przedsiębiorców: sala konferencyjna, 8 pomieszczeń usługowych, 3 hale produkcyjno – usługowe i 3 pokoje biurowe. I… okazuje się, że w ostatnim czasie w Preinkubatorze  dużo się dzieje, a wolne do wynajęcia zostało już tylko jedno, 43-  metrowe pomieszczenie.

W ostatnich  kilku tygodniach wprowadziły się tutaj cztery nowe firmy: Spotbrowser Sp. z o.o.; Poligrafia 2.0 Sp. z o.o., PTS Investmens Sp. z o.o.  oraz Innotechbud Sp. z o.o., które wcześniej, dzięki programowi inkubacji prowadzonemu przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., otrzymały z PARP dotacje w wysokości do 800 tys. zł.

Obecnie działa tu 12 spółek zatrudniających 33 osoby
– Najbardziej zależy nam na współpracy z innowacyjnymi biznesami, które mają szanse przeistoczyć się w firmy długotrwale działające na rynku – mówi Agnieszka Florek, kierownik Sekcji Preinkubacji i Inkubacji PPN-T, w ramach której funkcjonuje Preinkubator Akademicki.- Oferujemy kompleksowe wsparcie dla studentów, absolwentów oraz kadry naukowej wyższych uczelni z Podkarpacia, ale nie tylko. Obecnie w Preinkubatorze mamy przedsiębiorców w wieku od dwudziestu kilku do czterdziestu i więcej lat, choć rzeczywiście, dominują osoby bardzo młode.

O przyjęciu do Preinkubatora decyduje 5-osobowa Rada Programowa Preinkubatora Akademickiego. Przez pierwsze dwa lata przedsiębiorcy korzystają z ulg na wynajem, mają też wsparcie prawne i księgowe. Kolejne dwa lata w Preinkubatorze to czas, w którym biznes powinien się na tyle rozwinąć, by kolejnym krokiem było przeniesienie do Inkubatora Technologicznego w Jasionce, a na ostatnim etapie budowa własnej siedziby firmy w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Bywa też tak, że po 4 latach, gdy okres inkubacji mija, firma decyduje się na dalszą działalność, ale już poza PPN-T.

– Pomysł na biznes, pasja, oryginalność i zaawansowanie technologiczne przesądzają o przyjęciu firmy do Preinkubatora – dodaje Agnieszka Florek. – Musi to też być nowo powstała firma, albo taka, która nie ma dłuższego stażu na rynku niż dwa lata.
Od początku istnienia Preinkubatora o przyjęcie do niego zabiegało 98 firm, obecnie działa w nim 12 spółek zatrudniających 33 osoby, a tylko w 2017 roku do Preinkubatora Akademickiego weszło 8 nowych firm.

PTS Investments docenia ulgi i kontakt z innymi przedsiębiorcami z Preinkunbatora
Jedną z nich jest PTS Investments, która oferuje turbiny do napowietrzania stawów wodnych, redukujące umieralność ryb i zanieczyszczenie wody. Spółka proponuje też projektowanie i budowę maszyn oraz wykonywanie elementów na maszynach CNC. O ulokowaniu działalności właśnie tutaj przesądziły dwie kwestie.

– Najważniejsza jest bliska lokalizacja Preinkubatora Akademickiego i Politechniki Rzeszowskiej. Wywodzimy się z politechniki i ważny jest dla nas kontakt z uczelnią, dlatego wybraliśmy właśnie Preinkubator – przyznaje Marcin Drozd z PTS Investments. – Poza tym blisko politechniki wynajmujemy halę produkcyjną, co ma dla nas duże znaczenie.

Czytaj dalej:

http://www.carpatiabiznes.pl/podkarpacki_biznes,preinkubator_akademicki_ma_juz_10_lat_zobacz_jakim_firmom_pomogl_sie_rozwinac.html