Portal biznesistyl.pl o podsumowaniu projektu „Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub” i firmach z AEROPOLIS

Zakończył się właśnie pilotażowy projekt wspierający innowacyjne przedsięwzięcia – „Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub”. Z Podkarpacia trafiło do niego najwięcej, bo aż 278 pomysłów. 34 projekty inkubowane w ramach platformy startowej otrzymały dotację. W Kielcach – 13, na Podkarpaciu, czyli w Rzeszowie i Stalowej Woli – 21.  Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która współrealizowała projekt, inkubowała 22 podmioty, z czego 21 uzyskało rekomendację do aplikowania o dotację, i aż 17 – najwięcej w ramach platformy TechnoparkBiznesHub – do końca 2017 roku podpisało umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i otrzymało dofinansowanie sięgające 800 tys. zł. Wśród nich firma Digi Glass Factory Sp.  z o.o. z Inkubatora Technologicznego w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym „Aeropolis”, która za pierwsze pieniądze z dotacji już zakupiła linię produkcyjną i rusza z produkcją „elektronicznych żaluzji”.
– Jako inżynier i absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie od zawsze planowałem, by zająć się produkcją – mówi Jacek Siudyła, współwaściel DGF Sp. z o.o. – Dzięki wspólnemu pomysłowi syna Marka, który spełniał wymóg 35 lat jako lidera projektu i kolegi, Dariusza Zuzka, z którymi zdecydowałem się prowadzić biznes, udało mi się spełnić marznie. Wszyscy też jesteśmy optymistami na przyszłość.
„Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub” realizowana była od marca 2016 do kwietnia 2017 roku przez Kielecki Park Technologiczny, który pełnił rolę lidera oraz partnerów: RARR S.A. i Inkubator Technologiczny Sp. z o.o. ze Stalowej Woli. W sumie 34 pomysły inkubowane w ramach platformy startowej TechnoparkBiznesHub otrzymały dotację w ramach działania 1.1.2 POWP. W Kielcach – 13, na Podkarpaciu, czyli w Rzeszowie 17 przedsięwzięć i w Stalowej Woli 4 projekty. Większość z nich aplikowało po około 800 tys. zł . Samo zainteresowanie platformą było ogromne, a dobra wiadomość dla przyszłych start-upowców jest taka, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości potwierdziła realizację kolejnej edycji platform startowych.
– W marcu tego roku ma zostać ogłoszony konkurs na instytucje, które będą realizowały platformy startowe. W trzecim kwartale bardzo prawdopodobne, że wybrane zostaną instytucje, a nabór wniosków start-upowych planowany jest w czwartym kwartale 2018 roku – mówi Agnieszka Godawska, kierownik Sekcji Akceleracji i Transferu Technologii Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.- Zniesione też zostanie ograniczanie do 35 lat dla uczestników platformy, które obowiązywało w programie pilotażowym i często blokowało rozwój ciekawych,  innowacyjnych pomysłów biznesowych.
Dotychczas największą słabością większości tego rodzaju przedsięwzięć biznesowych był ich krótki żywot na rynku, który wynikał przed wszystkim z niedopracowania produktu oraz nie do końca zweryfikowanych potrzeb rynkowych.
– W ramach platformy startowej staraliśmy się to zminimalizować – przyznaje Maciej Kryński, opiekun start-upów, pracownik RARR S.A. – Dokładnie weryfikowaliśmy wszystkie pomysły. Było ich dużo, jednak część z nich nie wpisywała się w definicję start-upu – jakby wnioskodawcy nie do końca rozumieli jej ideę. Do inkubacji staraliśmy się zakwalifikować pomysły najbardziej zaawansowane technologicznie i mające największe szanse na biznesowy sukces. Sam okres inkubacji miał pomóc dopracować model biznesowy, ale również stymulować startupy, by skupiły się na udoskonaleniu swojego produktu i szukaniu przyszłych klientów.
Szkolenia biznesowe i szukanie klientów równie ważne jak pomysł
W platformie mogły brać udział tylko nowe, zarejestrowane na Podkarpaciu firmy, które nigdy wcześniej nie świadczyły podobnych usług oraz nie produkowały opisywanych produktów. Zadaniem platformy było zapewnienie warunków do prowadzenia prac nad rozwojem pomysłu biznesowego tak, by mógł on być ostatecznie przygotowany w formie innowacyjnego produktu w postaci zweryfikowanego rynkowo MVP i przygotowanie na jego podstawie rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego, zwiększającego szanse na rynkowy sukces.
Czytaj dalej: http://www.biznesistyl.pl/biznes/nowe-technologie/6459_.html