rzeszow.wyborcza.pl o ML System

ML System: Takich paneli fotowoltaicznych jeszcze nie było. Jesteśmy pierwsi w Europie

Lżejsze, bardziej wytrzymałe i wydajne – podrzeszowska firma ML System została nagrodzona tytułem Innowator Podkarpacia* za ultralekkie moduły fotowoltaiczne. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie, które ma szansę wejść do seryjnej produkcji.

Agata Kulczycka: Skąd wziął się pomysł poszukiwania ultralekkich paneli fotowoltaicznych?

Dawid Cycoń, współwłaściciel ML System: Na większości budynków, które już stoją nie można montować niczego, co byłoby dla nich dodatkowym obciążeniem: ani na dachach, ani na elewacjach. To dotyczy także lekkich konstrukcji, takich jak np. hale produkcyjne. Tam na dachu może być 100 kg śniegu na metr kwadratowy, ale nic ponad to. Dlatego szukaliśmy rozwiązań, których waga nic by nie znaczyła. I udało się obniżyć kilkukrotnie wagę modułu fotowoltaicznego razem z konstrukcją. Ultralekkie moduły w większości przypadków udaje się zamontować bez dużej ingerencji w elewację. Tańszy jest też ich transport, łatwiejsze pakowanie.

O ile lżejszy jest taki panel od tradycyjnego?

Udało się nam zredukować grubość szkła z 3,2 mm do 0,85 mm. Dzięki temu także cała konstrukcja, na której montowane są panele jest lżejsza nawet o 70 proc. Ale my jednocześnie poszukiwaliśmy paneli lekkich i bardziej odpornych na ścieranie.

Udało się to osiągnąć?

– Tak, to ultralekkie szkło wzmacniane metodą wymiany jonów jest także ok. osiem razy bardziej odporne na ścieranie. To ma znacznie zwłaszcza w środowiskach pustynnych, gdzie poważnym problemem jest matowienie szkła od piasku. W Polsce deszcze piaskowe zdarzają się rzadziej, za to mamy problem smogu i zanieczyszczeń. Związki chemiczne, których dużo jest w powietrzu nie są bez wpływu na panele fotowoltaiczne. Nasze szkło jest bardziej gładkie od tradycyjnego, zachowuje się jak szkło samoczyszczące, a zanieczyszczenia mniej się przyczepiają do jego powierzchni. Dzięki temu moduł lepiej przewodzi światło i jest bardziej wydajny, można więc uzyskać z niego więcej energii elektrycznej niż w przypadku zastosowania jakiegokolwiek innego standardowego rozwiązania.

Czytaj dalej: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34975,21255851,ml-system-takich-paneli-fotowoltaicznych-jeszcze-nie-bylo.html?disableRedirects=true#BoxLokRzeLink