Podkarpackie startupy zakwalifikowane do TechnoPark BiznesHub – gospodarkapodkarpacka.pl

W połowie listopada br. zakończył się nabór pomysłów do platformy startowej TechnoPark BiznesHub. O wsparcie i dofinansowanie kwotą w wysokości nawet 800 tys. zł aplikowało około tysiąc osób. Dofinansowanie otrzymają m.in. próżniowy kolektor słoneczny, platforma do organizowania konkursów technologicznych oraz autonomiczny system do wytwarzania i akumulacji energii wiatrowej.

– Zainteresowanie platformą startową TechnoPark BiznesHub przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się ok. tysiąc osób, które opisały innowacyjny pomysł na swój start-up. Niestety, tylko 60 spośród tysiąca otrzyma dofinansowanie, z czego 22 w Rzeszowie, 30 w Kielcach i 8 w Stalowej Woli – mówi Janusz Fudała, prezes RARR S.A. – Dla pozostałych osób mamy propozycję ze strony Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. Chcemy zaprosić ich do nowo utworzonego akceleratora Start In Podkarpackie i pracować z nimi już poza platformą TechnoPark BiznesHub.

Dofinansują pomysły wpisujące się w regionalne specjalizacje

W ramach projektu RARR S.A. przeprowadził szereg spotkań i eventów o charakterze promocyjnym i szkoleniowym, jak np. Kreatywne piątki, a także integracyjnym (Barcampy) – Ich celem było zintegrowanie środowiska startupowego, jak również zmotywowanie osób, ażeby twórczo i odważnie myślały, by zgłosić swoją inicjatywę do projektu. Odbyły się także dwa Start-up Weekendy, których celem było wypracowanie i prezentacja pierwszego produktu.

Szeroko zakrojona akcja promocyjna zaowocowała dużym odzewem ze strony osób mających pomysł na biznes. Do platformy realizowanej w Kielcach, Rzeszowie i Stalowej Woli zgłosiło się ok. 1000 osób. 60 zakwalifikowano do finału, z czego 22 w Rzeszowie. RARR S.A wybrał pomysły wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje.

Kolektor próżniowy i system do wytwarzania energii wiatrowej

Wśród start-upów, które otrzymają wsparcie i pomoc finansową jest m.in. SUNECTOR Sp. z o.o. W przyszłym roku firma zamierza wprowadzić na rynek innowacyjny, próżniowy kolektor słoneczny o rewolucyjnej modułowej konstrukcji w którym zastosowano rozwiązania zwalczające problemy dotychczas nierozwiązane przez innych, zarówno krajowych jak i zagranicznych producentów. Innowacyjna konstrukcja kolektora stwarza możliwość łatwego łączenia rur absorpcyjnych w szereg co sprawia, że kolektor staje się modułowym, pierwszym tego typu kolektorem na rynku. Start-up chce, aby próżniowe kolektory słoneczne stały się popularnym i dostępnym cenowo źródłem ogrzewania wody użytkowej, zwłaszcza, że jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

Czytaj dalej: gospodarkapodkarpacka.pl

Fot. Tadeusz Poźniak

Wolne biura i hale w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce