Start In Podkarpackie – inicjatywa wspomagająca startupy – portal rp.pl

Promowanie startupów, wspieranie ich rozwoju i umożliwianie dostępu do wiedzy – to główne założenia akcji Start in Podkarpackie, która została zainicjowana w regionie.

Pomysłodawcami akcji są samorząd woj. podkarpackiego oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR). Jak poinformował PAP w ubiegłym tygodniu prezes RARR Janusz Fudała, Start in Podkarpackie ma na celu rozbudowę dynamicznie rozwijającego się, ale rozproszonego podkarpackiego ekosystemu startupowego.

„Stworzyliśmy specjalną stronę internetową z bieżącymi informacjami, na której będziemy prowadzić m.in. bazę startupów z województwa podkarpackiego, umożliwiającą kontakt z potencjalnym inwestorem, a w przyszłości możliwość transakcji kapitałowej. Chcielibyśmy, aby inicjatywa Start in Podkarpackie konsolidowała środowisko, budowała wspólnotę, organizowała wydarzenia – konferencje, warsztaty, kongresy oraz zachęcała do podejmowania odważnych działań biznesowych” – dodał.

Planowanych jest szereg działań, które mają pomóc zbudować, zjednoczyć i wypromować społeczność startupową. Dzięki stałej współpracy z mentorami i uczelniami wyższymi z regionu startupy będą mogły liczyć na praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat prowadzenia biznesu oraz wyeliminować dotychczasowe problemy i bariery. Jak zauważył Fudała, kontakt ze środowiskiem młodych startupowców pozwoli lokalnym inwestorom, czyli aniołom biznesu lepiej i rozsądniej inwestować pieniądze. Do stałej współpracy będą również pozyskiwani inwestorzy spoza Podkarpacia.

Startupy skupione w inicjatywie Start in Podkarpackie będą miały zapewnione różnorodne szkolenia, specjalnie dostosowane do ich potrzeb i etapów rozwoju, oraz wsparcie mentorskie. Szefem zespołu mentorów jest Mateusz Tułecki, organizator konferencji InternetBeta.

Prezes RARR zaznaczył, że są już duże firmy, które chciałyby zainwestować w najzdolniejszych ludzi w województwie. „Mają na to środki, ale nie do końca wiedzą, jak to zrobić. Start in Podkarpackie będzie na bieżąco raportował inwestorom rozwój startupów, w które został zainwestowany kapitał, tak żeby inwestor wiedział, czy startup podąża zaplanowaną ścieżką, czy też idzie może w niewłaściwym kierunku. Chcemy wyważyć interesy obu podmiotów na rynku i umożliwić skuteczne transakcje finansowe. Będziemy zabezpieczać interesy inwestorów w zakresie zainwestowanego kapitału, a także interesy startupowców, którzy nierzadko obawiają się wrogich przejęć” – podkreślił Fudała.

Dodał, że są już pierwsi potencjalni inwestorzy skłonni zainwestować w najlepsze pomysły. Wymienił m.in. spółkę Cyfrowa Foto – to największa cyfrowa drukarnia w Europie środkowo-wschodniej i lider w swojej branży na polskim rynku; Fibrain – producent kabli światłowodowych i osprzętu do budowy sieci światłowodowych oraz OPTeam, firma dostarczająca rozwiązania informatyczne dla biznesu, uczelni wyższych i instytucji publicznych.

Start in Podkarpackie będzie się zajmować również rekrutacją startupów do budynku Inkubatora Technologicznego w podrzeszowskiej Jasionce. Na wzór praktyk stosowanych w Dolinie Krzemowej startupy przez kilka miesięcy będą przechodzić okres akceleracji, czyli przyspieszonego rozwoju. Finałowym momentem będzie „Demo day”, czyli prezentacja przed inwestorami, która określi możliwości powodzenia pomysłu biznesowego na rynku.

Do tej inicjatywy zostaną zaproszone m.in. startupy z południowo-wschodniej Polski, inwestorzy tzw. Aniołowie Biznesu, przedstawiciele funduszy venture capital, mentorzy, regionalne organizacje startupowe, uczelnie z regionu, samorządy lokalne oraz portale crowdfundingowe – społeczne (internetowe) finansowanie pomysłów.

„Chcemy również, żeby samorządy z Podkarpacia stworzyły udogodnienia dla osób zaczynających działalność, a wyższe uczelnie zapewniły dostęp kadry do mentoringu. Będziemy pozyskiwać środki na nowe projekty dedykowane startupom. To pierwsza tak kompleksowa pomoc dla młodych ludzi w naszym województwie” – podkreślił Fudała.

Źródło: rp.pl