Warsztat pt. „Jak przekształcić pomysł w biznes – Metoda Running Lean i Lean Canvas” – kreatywny piątek.

23 września 2016 r. w budynku Inkubatora Technologicznego IT4 w Jasionce w ramach organizowanych przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Kreatywnych piątków odbył się warsztat pt. „Jak przekształcić pomysł w biznes – Metoda Running Lean i Lean Canvas”. W warsztacie wzięło udział 32 uczestników oraz kadra projektu.

Warsztat rozpoczął się od części teoretycznej poprzedzonej prezentacją, w której tytułem wstępu uczestnikom zostały przedstawione podstawowe założenia metody Running Lean.

W trakcie tej części warsztatu Trenerki (Joanna Ostafin oraz Justyna Pindel) udzieliły kilku istotnych rad dla początkujących startupowców. Niebezpieczne jest tzw. „zakochanie się w swoim rozwiązaniu”, co w konsekwencji uniemożliwia dalszy rozwój przedsięwzięcia. Nie można również zbudować „za dużo” produktu, co w konsekwencji doprowadzi do marnotrawstwa zasobów. Aby skutecznie projektować musimy być w stałym kontakcie z naszymi ewentualnymi klientami i poddawać nasze rozwiązania ciągłej weryfikacji. Najistotniejsze jest aby rozmawiać przede wszystkim o problemach naszych przyszłych klientów, a nie na temat konkretnych rozwiązań. Reasumując, musimy pokochać problem.

Dzięki zastosowaniu metody Running Lean możemy zniwelować wszystkie powyżej wymienione ryzyka. W/w metoda zakłada: dążenie od planu początkowego do tzw. „skutecznego” pozwalającego rozwiązać nasz problem, kładzie szczególny nacisk na kontakt z przyszłym klientem na każdym etapie przedsięwzięcia i zakłada skupienie się na problemie, a nie jego rozwiązaniu.
Zaprezentowane zagadnienia teoretyczne były wstępem do pełnego zrozumienia modelu Lean Canvas. Na tym etapie uczestnicy dowiedzieli się nie tylko czym jest model Lean Canvas, ale również jak go wykorzystać do zbudowania własnego modelu biznesowego.

W celu nabycia doświadczenia i utrwalenia zdobytej wiedzy uczestnicy warsztatu wcielili się w zespoły startupowe. W ramach warsztatu zostało utworzonych 5 zespołów strupowych.

Uczestnicy warsztatu w trakcie pracy zespołowej krok po kroku budowali swój model biznesowy w oparciu o model Lean Canvas. Każdy kolejny etap prac zespołu był poprzedzony krótkim wstępem teoretycznym Trenerek.

Uczestnicy podczas części praktycznej warsztatu musieli odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

– czy problem jest wart rozwiązania? (należy zweryfikować czy problem istnieje, czy można go rozwiązać) – problem solution – fit ;

– czy inni chcą naszego produktu (należy zweryfikować czy nasz produkt jest „dopasowany” do wybranego rynku) – produkt – market – fit;

– jak przyśpieszyć rozwój (skupienie się na wzroście zwalidowanego produktu) – scale.

Zadaniem wszystkich zespołów w trakcie warsztatu było stworzenie własnego modelu biznesowego.

W kolejnej części warsztatu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z metodami wykorzystywanymi do szacowania ryzyka biznesowego związanego z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym. Każdy z uczestników mógł  zastosować w praktyce poznane metody w trakcie rozwiązywania przygotowanych przez trenerów zadań.

Na zakończenie całości warsztatu uczestnicy zaprezentowali efekty pracy swoich zespołów projektowych. Uczestnicy zapoznali się również z różnymi metodami minimalizowania ryzyka. W trakcie warsztatu została również przybliżona tematyka rozmów z klientem.

PREZENTACJA: „Jak przekształcić pomysł w biznes – Metoda Running Lean i Lean Canvas”

 

stopka platformy startowe