gospodarkaPodkarpacka.pl o finansowaniu startupów przez fundusze venture capital

Jakie są wady i zalety finansowania startupów przez fundusz venture capital? Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A. wspólnie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. organizują spotkanie na ten temat.

Inkubator Technologiczny RARR.

W spotkaniu „Finansowanie startupów: venture capital – fakty i mity”, które odbędzie się 25 lutego w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, wezmą udział przedstawiciele organizatorów (KFK S.A., RARR S.A.), zarządzający funduszami venture capital oraz startupowcy.

– Zadaniem RARR S.A oraz Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego Aeropolis a przede wszystkim Preinkubatora Technologicznego jest wspieranie przedsiębiorczości oraz startupów. Z myślą o nich stworzyliśmy m.in. powierzchnię open-space w budynku IT 4, których nie stać na zapłacenie dużego czynszu, a którzy muszą mieć miejsce do prowadzenia biznesu. Konferencja o funduszach venture capital to kolejna inicjatywa, mająca na celu pomoc na starcie osobom z innowacyjnymi pomysłami biznesowymi – mówi Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A.

Oswajać startupowców z funduszami venture capital

– KFK jest funduszem funduszy, który razem z polskimi inwestorami prywatnymi inwestuje w fundusze venture capital, a te z kolei finansują rozwój spółek poszukujących kapitału dla swoich innowacyjnych projektów. Mamy na to środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, z funduszy unijnych, także ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – tłumaczy Magdalena Jagiełło-Szostak, członek zarządu KFK S.A., który jest inwestorem w 16 funduszach venture capital.

Zdaniem Magdaleny Jagiełlo-Szostak, młody przedsiębiorca często ma dobry pomysł, ale nie ma środków na sfinansowanie swojego przedsięwzięcia. Nie jest też wiarygodnym klientem dla banku, bo albo jego przedsięwzięcie jest obarczone dużym ryzykiem albo nie posiada wystarczających zabezpieczeń. Powinien wtedy skorzystać z pomocy funduszy venture capital lub aniołów biznesu, którzy rozumieją ryzyko związane z działalnością gospodarczą na wczesnym etapie rozwoju i poszukują projektów innowacyjnych, chcą pomagać w rozwoju młodej spółki.

Fundusze venture capital to instytucje wspólnego inwestowania, do których kapitał wnoszą osoby prywatne czy instytucje. Ich działalność polega na inwestowaniu zebranych środków w innowacyjne projekty – oparte na zaawansowanych technologiach (high-tech) lub posiadające unikalne rozwiązania, produkty czy usługi. Istotą działania venture capital jest wpieranie przedsiębiorców w rozwoju. – Venture capital to więcej niż pieniądze, to przede wszystkim ludzie. Współpraca z funduszem umożliwia także dostęp do wiedzy eksperckiej, czerpanie z praktyki ludzi o wieloletnim doświadczeniu w danej branży, posiadających szeroką sieć kontaktów. Ale by ta współpraca się powiodła, musi być „chemia” pomiędzy przedsiębiorcą a inwestorem – zaznacza Magdalena Jagiełło-Szostak.

Czytaj więcej: http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/14221/finansowanie-startupow-przez-fundusze-venture-capital