Dobry start-up bez problemu zdobywa kapitał – BIZNESiSTYL.pl

Do rozmowy z inwestorem trzeba się dobrze przygotować. Już w pierwszych minutach powinieneś powiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz i na co – podpowiadali start-upowcom eksperci podczas czwartkowej konferencji poświęconej funduszom venture capital.  Spotkanie w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym „AEROPOLIS” zorganizował Krajowy Fundusz Kapitałowy.
Żeby pomysł zmienić w intratny biznes, potrzebny jest kapitał. Skąd go wziąć? – W Stanach Zjednoczonych zwykło się mówić, że w przypadku finansowania biznesu działa zasada 3F – family, friends & fools (rodzina, przyjaciele i głupcy). My chcemy to ostatnie słowo zmienić na: fundusze – oświadczyła Magdalena Jagiełło-Szostak, członek zarządu KFK S.A. podczas konferencji „Finansowanie start-upów: venture capital – fakty i mity” w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Spotkanie adresowano do właścicieli start-upów i wszystkich, którzy chcieliby rozwinąć swoją firmę, ale brakuje im pieniędzy. – Przedsiębiorstwo rozpoczynające działalność w sposób naturalny nie jest jeszcze klientem dla instytucji kredytowych. Wymagają one udokumentowanej historii kredytowej, zabezpieczenia. Wyjściem mogą być fundusze venture capital. Wspólnie z polskimi inwestorami prywatnymi zbudowaliśmy 16 takich funduszy, które mogą zainwestować w przedsiębiorców – podkreślała Magdalena Jagiełło-Szostak.

Fundusz venture capital (VC) to rodzaj funduszu inwestycyjnego, którego inwestorzy akceptują ryzyko na wczesnym etapie rozwoju przedsięwzięcia. Inwestują w innowacyjne projekty, nowe technologie. – O VC należy myśleć jak o małżeństwie z datą rozwodu – tłumaczyła reprezentantka KFK S.A. – Inwestorzy ponoszą ryzyko i chcą zarobić, sprzedając swoje udziały po kilku latach. Aby dostać takie dofinansowanie, nie tylko samemu trzeba przepracować swój projekt, ale i przekonać zarządzających funduszem venture capital do inwestycji.
– Na rynku VC jestem od 10 lat. Sam też sporo inwestuję. Mam kilkanaście spółek w portfelu jako inwestor indywidualny – mówił Jacek Błoński, partner zarządzający Funduszem Zernike Meta Ventures. – Szukamy super projektów, robimy ich analizę i zachęcamy potem inwestorów, by je wsparli. Oprócz pieniędzy, zyskujemy ich wiedzę i kontakty (smart money). Dziś pieniędzy na rynku jest wystarczająco dużo, by ktoś z dobrym pomysłem mógł znaleźć fundusz venture capital, który w niego zainwestuje. To raczej inwestorzy szukają przedsięwzięć, w które warto zainwestować. Interesują ich projekty nawet na etapie wizji, konceptu, laboratorium. Wiedzą, że VC pozwalają sporo zarobić.
Czytaj więcej:
http://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/3988_dobry-start-up-bez-problemu-zdobywa-kapital.html