BIZNESiSTYL.pl o D.A. Glass (Strefa S2 AEROPOLIS)

Podkarpacie pełne wynalazków. Szklane domy niczym z „Przedwiośnia”?!

 

Radosław Cichoń. Fot. Tadeusz Poźniak

 

Świat uważał, że szkło zostało wymyślone raz na zawsze, ale jest  firma, która zmieniła je tak, że rośliny pod nim lepiej rosną, a panele słoneczne dają więcej energii. To był światowy rekord – Peter van Gog w eksperymentalnej, 5-hektarowej szklarni w Holandii uzyskał zbiory pomidorów o 15 proc. większe niż dotychczas, a jego zysk wzrósł o 6 mln Euro. Szklarnię zbudował z dyfuzyjnego, chemicznie trawionego szkła, które wyprodukowała D.A. Glass z Rzeszowa.
Od tego czasu, a minęło zaledwie 5 lat, pokryto nim już tysiące hektarów upraw na całym świecie. Szkło powstaje w fabryce na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Rogoźnicy. Od 2009 r.  firma wybudowała tu cztery obiekty i zatrudnia około 120 osób. W jednym z budynków mieści się Centrum Badawczo-Rozwojowe, które nieustannie pracuje nad nowymi patentami. D.A. Glass ma ich już 25 i wygląda na to, że dopiero się rozpędza. Prowadzi między innymi badania nad technologią i optyką światła. Ma unikatowe rozwiązania nie tylko dla producentów szklarni, ale także kolektorów słonecznych, szyb samochodowych i samolotowych, czy ekranów dotykowych. Co więcej, właśnie odkryto tu nowy, nie znany dotąd układ optyczny, który zrewolucjonizuje branżę oświetleniową.
Z Ameryki na Podkarpacie
D.A. Glass założyli Teodora i Wiesław Dorosowie. W 1989 roku, kiedy Polsce właśnie skończył się PRL, a dla przedsiębiorczych zapalono zielone światło, wrócili ze Stanów Zjednoczonych na Podkarpacie i tu właśnie zainwestowali. – Jednym z pierwszych hitów wypuszczonym na rynek przez firmę były meble ze szkła hartowanego – opowiada Radosław Cichoń, dyrektor ds. zarządzania D.A. Glass. – Ich sposób łączenia został opatentowany. Szklane regały, które można było konfigurować na różne sposoby, wypełniały m.in. całą rzeszowską Halę Targową. Produkowano je w zakładzie na ul. Warszawskiej, który do dziś funkcjonuje, realizując zamówienia dla przemysłu meblarskiego. Właściciele od początku kładli nacisk na rozwijanie w firmie badań nad nowymi technologiami. Zatrudniali pracowników naukowych i współpracowali z ośrodkami naukowymi w Polsce i zagranicą. 
Cały tekst:
http://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/3827_podkarpacie-pelne-wynalazkow.-powstana-szklane-domy,-jakie-snily-sie-bohaterom-przedwiosnia!.html