Z Podkarpacia na Giełdę Papierów Wartościowych – BIZNESiSTYL.pl

Dlaczego Grupa Nowy Styl nie jest obecna na giełdzie? Jak wyemitowanie akcji wpływa na wewnętrzne konflikty w firmie? Jakie możliwości w rozwoju firm i samorządów daje finansowanie z rynku kapitałowego? O zaletach z obecności na giełdzie przekonywali przedsiębiorcy i eksperci podczas spotkania pt. „Kapitał dla rozwoju” w Inkubatorze Technologicznym PPNT. Celem spotkania było zachęcenie przedsiębiorców i samorządowców z Podkarpacia do korzystania z możliwości pozyskania finansowania z rynku kapitałowego. Zadanie może być ułatwione, zwłaszcza że jeszcze w tym roku Giełda Papierów Wartościowych otworzy swoje biuro w Rzeszowie.

Spotkanie rozpoczął Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – To już 14 konferencja z tego cyklu, podczas której chcemy przybliżyć przedsiębiorcom rolę rynku kapitałowego w ich działalności. Jestem przekonany, że rozwój wielu dużych spółek był możliwy dzięki kapitałowi z naszego rynku. Jego potencjał polega na skali kapitału dostępnego dla użytkowników. 13 proc. obrotów na naszej giełdzie to obroty wypracowane przez inwestorów indywidualnych. Przedsiębiorcy mają też dostęp do kapitału międzynarodowego – mówił Paweł Tamborski. – Na GPW obecnych jest 13 spółek z Podkarpacia, z czego 10 na rynku podstawowym, 3 na rynku NewConnect, ale według naszych wyliczeń wynika, że przynajmniej 31 spółek z woj. podkarpackiego spełnia warunki, by na giełdzie być. Potencjał jest bardzo duży, GPW do końca tego roku otworzy swoje biuro w Rzeszowie.
Potem zaprezentowany został raport PwC pt. „Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania polskich regionów”. – Rynek kapitałowy to Główny Rynek GPW, rynek NewConnect, który powstał w celu zdynamizowania małych innowacyjnych przedsiębiorstw, oraz  rynek obligacji Catalyst, który ma chyba największy potencjał – wyjaśniał Jakub Kurasz. – Dziś samorządy odczuwają brzemię długów, przedsiębiorcy szukają możliwości rozwoju, a rynek kapitałowy daje ogromne możliwości. Rynek kapitałowy przyczynia się do szybszego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. Mitem jest, że giełda jest dla dużych spółek, bo większością emitentów są mniejsze spółki.
Czytaj dalej:
http://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/3678_z-podkarpacia-na-gielde-papierow-wartosciowych.html
Z Podkarpacia na Giełdę Papierów Wartościowych